top of page

Sen o Dakaru 2016

1. ledna 1986 se na startu 8. ročníku Rallye Paříž – Alžír – Dakar sešlo 131 motocyklů, 283 automobilů a 73 kamionů. Za volantem jednoho z nich, se díky podpoře francouzské firmy M.A.M. STRAGER, poprvé objevil tehdy ještě neznámý testovací jezdec kopřivnické Tatry – Karel Loprais. A premiéra to byla opravdu velkolepá. Kdyby v závěru nejnáročnějšího závodu světa nezapadla Lopraisova Tatra startovní číslo 634 spolu s dalšími kamiony do bahna, ze kterého ji nedostala ani vyprošťovací šlapadla, její posádka by pravděpodobně stála na stupních vítězů.
Dakarské stříbro získal Karel Loprais již při druhé účasti v roce 1987 a následující rok svůj první Dakar vyhrál! Vítězství Karel zopakoval ještě pětkrát a stal se tak ve své době nejúspěšnějším dakarským závodníkem. Z devatenácti dakarských startů se Karel umístil na stupních vítězů celkem jedenáctkrát, což mu přineslo mnoho ocenění. Monsieur Dakar – jak je fanoušky, kolegy i pořadateli Karel nazýván, může být právem pyšný na ocenění nejvyšší – titul Český motoristický sportovec století.

Po třiceti letech se Karlovi začalo po dakarském dobrodružství stýskat a rozhodl se na místo činu vrátit. V rámci projektu SEN O DAKARU byla na dlouhou cestu k Růžovému jezeru přichystaná Tatra 815 z muzea Milana Horky. S touto Tatrou, startovní číslo 502, se postavil na start dakarského závodu se startem v Paříži a cílem v Kapském městě Karel Loprais spolu s Radkem Stachurou a Pepou Kalinou v roce 1992.
V Senegalu u Růžového jezera účastníci – Karel Loprais (řidič kamionu), Milan Horka (druhý řidič kamionu), Miroslav Šimáček (mechanik kamionu), Jaroslav Lhota (navigátor), Jaroslav Jindra (filmař a režisér), Jan Rajniš (tlumočník a pilot dronu), Jaroslav Šíma (motonovinář), Petr Šigut (fotograf), Petr Kotek (manažer projektu) – vzpomněli na všechny, kteří se za start českých posádek v dakarských závodech zasloužili.
Neméně důležitým posláním expedice byla poklona Thierry Sabinemu, zakladateli slavného dakarského závodu, který právě v roce Karlova premiérového startu zahynul při tragické havárii pořadatelského vrtulníku a jehož popel byl pietně rozprášen v nigerijské poušti Ténéré.


Poslední příspěvky
Archiv
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
Memoriál 2016
bottom of page